زندگینامه توماس جفرسون

توماس جفرسون

توماس جفرسون، ۱۳ آوریل ۱۷۴۳ میلادی در شادول ویرجینیا بدنیا آمد. وی سیاست‌مدار و سومین رپیس‌ جمهور آمریکا و نویسندهٔ اصلی اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا بود و در در تاریخ ۴ ژوئیهٔ ۱۸۲۶ میلادی در مونیچلو ویرجینیادرگذشت.

وی همچنین به همراه جیمز مادیسون پایه گذار حزب دموکرات-جمهوری خواه است که به مدت یک ربع قرن سیاست‌های آمریکا را قبضه کرده بود . وی همچنین فرماندار ایالت ویرجینیا (۱۷۷۹–۱۷۸۱) در زمان جنگ و اولین دبیر دولت آمریکا (۱۷۸۹–۱۷۹۳) و دومین معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا (۱۷۹۷–۱۸۰۱) بود.او حامی جدایی دین از سیاست و نویسندهٔ قانون آزادی ایادین ویرجینیا بود.بنیان گذار دانشگاه ویرجینیا نیز جفرسون می باشد.

در سال ۱۷۵۲ وی به مدرسه‌ای محلی که توسط ویلیام داگلاس اداره می‌شد رفت . وی در سن نه سالگی شروع به خواندن زبان‌های فرانسوی ٫ لاتین و یونانی کرد . در سال ۱۷۵۷ زمانی که چهارده سال داشت پدرش در گذشت و به وی ۲۰ ک.م. زمین و تعداد بسیاری برده ارث رسید.وی خانهٔ خود را در ان جا بنا کرد که بعدها با نام مانتیسلو شناخته شد.

بعد از مرگ پدرش وی از ۱۷۵۸ تا ۱۷۶۰ در مدرسهٔ وزیر فرهیخته جمیز مائوری(James Maury) به تحصیل پرداخت . این مدرسه در گوردون اسویل ویرجینیا بود . وی با خانوادهٔ مائوری هم منزل و برخوردار از تحصیلات کلاسیک شد و تاریخ و علوم خواند .

در سال ۱۷۶۰ وی در ۱۶ سالگی وارد کالج ویلیام اند ماری شد و به مدت دو سال در انجا به تحصیل پرداخت و سپس با بالاترین افتخارات از انجا فارغ التحصیل شد و در دانشگاه انجا در دانشکده فلسفه نام نویسی کرد و در زیر نظر استاد خود ویلییام اسمال به مطالعهٔ ریاضیات ٫ متافیزیک و فلسفه پرداخت . ویلییام اسمال توماس مشتاق را با نوشته‌های تجربه گرای بریتانیا مانند جان لاک ٫فرانسیس بیکن و آیزاک نیوتن(سه تنی که توماس جفرسون ان‌ها را بزرگترین مردانی که جهان زاییده‌است خوانده‌است.) اشنا کرد . وی همچنین به نواختن ویولن و خواندن تاسیتوس و هومر روی اورد . وی در دانشگاه حقوق خواند و در ۱۷۶۲ با بالاترین نمرات فارغ التحصیل شد و در ۱۷۶۷ به هیئت وکلا ی ویرجینیا پیوست
در ۱۷۷۲ با مارتا ویلز اسکلتون، یک بیوه ، ازدواج کرد و او را برای زندگی به یک خانه کوهستانی نیمساخته در مانتیسلو برد .
در سال ۱۷۸۹ وی را به عنوان وزیر امور خارجه خود برگزیند . اگرچه وی در سال ۱۷۹۳ از این سمت کناره گیری کرد ، اما بار دیگر در سال ۱۷۹۶ در سمت معاون رئیس جمهور وارد عرصه شد و به عنوان رهبر معنوی مخالفت با فدرالیسم به اوج رسید. جفرسون در حالی دور دوم ریاست جمهوری خود را در سال ۱۸۰۹ به پایان رساند که تلاش می‌کرد کشورش را از درگیر شدن در جنگ‌های ناپلئون در اروپا برحذر دارد
جفرسون در مانتیسلو بازنشسته شد تا بتواند زمان بیشتری برای فکر کردن درباره طرحهای بزرگش برای دانشگاه ویرجینیا داشته باشد. وی در ۴ ژوییه ۱۸۲۶ از دنیا رفت.