زندگینامه ماهاتما گاندی

ماهاتما گاندی

مهانداس کارامچاند گاندی (ماهاتما گاندی) در سال ۱۸۶۹ در یک خانواده هندو در گجرات هند دیده به جهان گشود و در 1948 در معبد بیرلابدست توسط هندوی متعصبی کشته می‌شود.

گاندی در ۱۳ سالگی با دختری هم سن خود ازدواج نمود؛ والدینش هر دو آنها را اداره می‌کردند.پس از تحصیلات متوسطه در 1888 به انگلستان رفت و در شهر لندن در رشته حقوق، علوم اجتماعی و سیاسی تحصیل و در 1891 به میهن مراجعت و وکالت کرد. و در 1892 به آفریقای جنوبی رفت و بکار وکالت پرداخت و بانتشار مجله‌ای اقدام و حمایت از هندیان تحت ستم آن سامان نمود. تا این که به هند بازگشت و در 1921 اختیارات کامل کنگره ملی هند را در دست گرفت و از راه مبارزه منفی و تحریم کالاهای انگلیسی و ایجاد اعتصاب غول استعمار را بلرزه در آورد و در مارس 1922 توسط حکومت دستگیر شد.وی را به شش سال حبس محکوم کردند. و در 1924 بیماری آپاندیس موجب رهائی او شد.
در 1925 بعلت عدم اطاعت برخی از پیروانش مدت 7 روز روزه می‌گیرد ودر 1927 با مالیات نمک مبارزه می‌کند. گاندی برای وحدت میان مسلمانان و هندوهای کشورش یک ماه روزه گرفت.و در راه پیمایی نمک از 12 مارس تا 6 آوریل 1930 به همراه چند صد هزار نفر هندی 400 کیلومتر از احمد آباد تا ساحل داندی راه پیمود تا از آب دریا نمک بگیرد و با این عمل قانون مالیات نمک را بی اعتبار کرد. این مبارزه با دعوت هندی ها برای تحریم کالاهای انگلیسی بود و با بازتاب جهانی روبرو شد و نهایتا" انگلیسی ها مجبور به مذاکره شدند.هندی ها با کمک روح بزرگ(ماهاتما) در سال 1947 توانستند استقلال کشورشان را به دست آورند.

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه بزرگان زندگینامه افراد مشهور زندگینامه ماهاتما گاندی