نام من سرخ - اورهان پاموک

«نام من سرخ» رمانی از اورهان پاموک می باشد. پادشاه عثمانی کتابت آثار نقاشی نزدیک به آثار استادان ونیزی را به یک استاد خطاط که در این رمان شوهر عمه نام دارد، واگذار می کند. نقاشان دربار عثمانی که دانش‌آموخته‌های مکتب نگارگری شرقی هستند مجبورند با نقاشی اروپایی بعد از رنسانس روبرو شوند.
تنش بین سنت و مدرنیته و باورهای مذهبی باعث نزاع و قتل یک استاد نقاشِ تذهیبگر توسط دوست نقاشش می گردد...
کتاب پنجاه و نه فصل و 12 راوی دارد که برخی از آن‌ها زمان بیشتری پیدا می‌کنند. شوهر عمه، شکوره دخترش و معشوقش کارا، نقاشان دربار، از راویان اصلی رمان می باشند.

نام من سرخ - اورهان پاموک

به راستی که خدا بهترینِ نقاشهاست. همیشه دنبال این بودم که بفهمم چه چیزی تو دنیا برای من از همه چی زیباتره که الان با قاطعیت میتونم بگم که رنگ، فقط رنگ. فقط حیف که تو اون همه سال یه بار هم جرئت نکردم چیزی رو به رنگی بکشم که دوست دارم، نه به رنگی که هست. اما حالا دیگه همه چی به همون رنگی بود که من دوست داشتم، آسمون پرتقالی اون هم نه فقط صبح ها و عصرها بلکه همیشه، آدم ها سبزن شبیه برگهای نورس درخت ها تو فصل بهار، اسب ها آبی اون هم آبی آسمونی. همه چیز به همون رنگی بود که تو افسانه ها و اسطوره ها خونده بودم.

می گن کسانی که قبل ازدواج عاشق میشن بعد از ازدواج آتیش عشق شون خاموش می شه و از هم زده میشن. درسته که عشق بعد از ازدواج هم یه روزی گرماش رو از دست میده بالاخره، ولی عوضش جاش رو خوشبختی میگیره. به نظر تو کدومش بهتره؟
من به نظرم مهم خوشبختیه، عشق هم واسه همینه دیگه، نه؟ یه زن از زندگی چی میخواد مگه؟

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی کتاب سطری از کتاب نام من سرخ - اورهان پاموک