رذل - آندره ژید

«رذل» رمانی از آندره ژید است. «میشل» به بیماری سل مبتلا می شود و با مراقبت‌های دلسوزانه و پرستاری بی نظیر همسرش «مارسلین» قوای از دست رفته را باز می‌یابد اما پس از بهبود «میشل» مارسلین بیمار می‌شود و...
روایت از زبان اول شخص موجب قضاوت یک‌طرفه‌ی خواننده و به نوعی حق دادن به‌ «میشل» می‌شود؛ به‌گونه‌ای که خواننده متوجه نقش او در مرگ همسرش می شود اما باز هم روند نزول اخلاقی او را حس نمی‌کند! حتی زمانی که او از غرق شدن در پستی و قهقرا سخن می‌‌گوید!

رذل - آندره ژید

اغلب مردم گمان می کنند در خودشان چیز مفیدی نیست. لذا درصدد بر می آیند که خود را طور دیگر وانمود کنند. هر کس ادعا میکند که به خودش شبیه است. هر شخصی اول خودش را سرمشق می داند و سپس تقلید میکند وکسی را برای تقلید انتخاب نمیکند. گمان میکنم که این هم چیزی است که در روحیات بشر قابل مطالعه است هیچکدام جرات ندارند ورق را برگردانند قوانین تقلید را من قوانین ترس می نامم. آنها از تنها شدن می ترسند وبدین جهت در صدد کشف خود بر نمی آیند این اختلال اخلاقی به نظر من زننده و نفرت آور است حتی از نامردی و بی غیرتی نیز پست تر است. با این وجود ابداع و ابتکار زاییده ی تنهایی است. اما چه کسی در اینجا در صدد ابداع بر می آید؟

بایستی به دیگران اجازه داد که خود را برحق بدانند زیرا داشتن این حق نداشتن چیزهای دیگر را جبران میکند. 

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی کتاب سطری از کتاب رذل - آندره ژید