سفر فیل - ژوزه ساراماگو

«سفر فیل» رمانی از ژوزه ساراماگو می باشد.
در توضیحات پشت جلد آمده است:«در اواسط قرن شانزدهم، پادشاه پرتغال، خوان سوم به پسرعموی خود ماکسیمیلیانوی اتریشی یک فیل آسیایی به نام سالمون هدیه داد. این زمان سفر حماسی این فیل است که به خاطر تمایلات خاندان سلطنتی و استراتژیهای نامعمول آن ناگزیر اروپا را زیرپا می گذارد.
سفر فیل کتاب تاریخی نیست، تلفیقی است از واقعیت و خیال که واحد ارائه می شود تا دیدگاهی مبتنی بر افسانه و واقعیت را به عنوان نوعی از آفرینش ادبی به خواننده معرفی نماید»

زندگی همیشه چنین است، هنرپیشگانی بر صحنه ظاهر شده، نقش خود را ایفا کرده و بعد آن را ترک گویند، چون نمایش بخشی از زندگی ایشان است، نمایشی که پرده اش، دیر یا زود، در لجحظه ای محتوم فرو خواهد افتاد. نمایش خود بیان آموخته هاست و بعد خروج از صحنه از در پشتی، جایی که به باغی منتهی می شود...

فرمانده با خنده پرسید، مگر گاوها هم داستان دارند.
سوبهرو پاسخ داد، این یکی بله؛
دوازده روز و دوازده شب در کوههای گالسیا، زیر برف و باران، در میان صخره و خارزار سرگردان بود، بدون مجال استراحت، و در جنگ و ستیزی مداوم، چون گاو همراه با گوساله ی نوزادش گم شده بود. گاو طی این مدت به محاصره گرگها درآمد و طی نبردی طولانی،در آستانه ی مرگ و زندگی، آرواره و پوزه ی مدور و گشوده، و حملات شدید و شاخ زدنهای پیاپی که نباید قطع می شد، چون می بایست از خود و گوساله ای که هنوز قدرت تشخیص نداشت و فقط پستان مادر را جستجو می کرد دفاع می نمود.
گاو بالاخره، پس از دوازده روز نجات یافت و به روستا بازگشت. ولی، ماجرا به اینجا ختم نشد، دو روز دیگر هم ادامه یافت، چون دیگر گاوی شجاع بود و یاد گرفته بود از خود دفاع کند، چون دیگر کسی قادر نبود به او دست پیدا کند. گاو مرده بود، آن را کشته بودند. البته نه گرگها، بلکه همان مردانی که نجاتش داده بودند، شاید هم صاحبش، ناتوان از درک این نکته که گاو دیگر راه مبارزه را آموخته، و دیگر آن حیوانِ رام و مطیع سابق نخواهد بود.

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی کتاب سطری از کتاب سفر فیل - ژوزه ساراماگو