و کوهستان به طنین آمد - خالد حسینی

«و کوهستان به طنین آمد» رمانی از خالد حسینی، داستان کشاورز فقیر روستایی است که دختر سه سالهٔ خود را به زوج ثروتمند و بدون فرزندی در کابل می فروشد. این تصمیم، باعث جدایی خواهر از برادر ده ساله اش می شود. برادری که بعد از مرگ مادرشان در اثر زایمان، از خواهرش مانند یک مادر مراقبت کرده است و...
در توضیحات پشت جلد آمده است: «و کوهستان به طنین آمد، با چشم انداز وسیع و داستان سرایی حکیمانه و سرشار از مفاهیم انسانی‌اش، رمانی عمیقا گیرا و دلرباست که درک ژرف خالد حسینی را از تعهداتی که ما و زندگیمان را شکل می‌دهد نمایان می‌کند.
داستان با پیوند تاثیرگذار و بی مانند خواهر و برادری بی مادر در یکی از روستاهای افغانستان آغاز می‌شود. عبدالله، برادر بزرگ، برای پری دوساله بیش از آنکه برادر باشد حکم مادر را دارد و پری کوچولو برای عبدالله ده ساله همه چیز است.
اتفاقی که برای آن دو روی می‌دهد و ماجراهای کوچک و بزرگی که در زندگی افراد دیگر به طنین می‌آید گواهی است بر پیچیدگی زندگی.
نویسنده در این رمان چند نسلی که نه تنها به والدین و فرزندان بلکه به روابط برادران و خواهران، عمو زاده‌ها و دایی زاده‌ها، مستخدمان و سرایداران نیز می‌پردازد، مهرورزی‌ها، جریحه دار کردن‌ها، فداکاری‌ها، خیانت‌ها و وفاداری‌ها را بازگو می‌کند؛ نشان می‌دهد که گاهی چطور از رفتار نزدیکترین کسانمان شگفتزده می‌شویم، آن هم درست در لحظاتی که بیشترین اهمیت را دارند...»

و کوهستان به طنین آمد - خالد حسینی

ژولی ین از او پرسید چه چیز جالبی در ریاضیات دیده که این قدر به آن علاقه دارد و او جواب داد برایش آسودگی آور است.
ژولی ین گفت: «اگر به من بود، از صفت "وحشت آور" استفاده می کردم.
«آن هم می شود»
پری گفت که آسودگی آوری ریاضی نتیجۀ پایداری و ثبات حقایق است و این که در ریاضیات چیزی دلبخواهی و من درآوردی نیست و ابهام در آن جایی ندارد. این که آدم می داند ممکن است مسئله ای بی پاسخ به نظر برسد، اما بالاخره راه حلی پیدا می شود و پاسخ هایی که، ورای فرمول های حک شده با گچ روی تخته، در انتطار پدیدار شدنند.
ژولی ین گفت: «پس بهتر است بگوییم هیچ شباهتی به زندگی ندارد. چون در زندگی سوالاتی برای آدم پیش می آیندکه یا پاسخی ندارند یا پاسخشان پیچیده و مبهم است.

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی کتاب سطری از کتاب و کوهستان به طنین آمد - خالد حسینی