زندگینامه ژوزه ساراماگو

ژوزه دِسوزا ساراماگو

ژوزه دِسوزا ساراماگو، سال 1922 در خانواده ای کشاورز در روستای آزینهاگا در شمال لیسبون پرتغال چشم به جهان گشود. خانواده او زمانی که دو سال داشت به لیسبون نقل مکان کردند.ساراماگو در لیسبون به تحصیل پرداخت. خانوائه اش نمی توانستند از عهده ی مخارج مدرسه ی زبان آموزی برآیند، از همین رو او به مدرسه ی فنی رفت اما به ناچار تحصیل را نیمه تمام گذاشت و برای امرار معاش در یک کارخانه مشغول به کار شد.
سال 1947 رمان «اقلیم گناه» را منتشر کرد، رمانی که مورد استقبال قرار نگرفت و موجب شد رمان‌نویسی را کنار بگذارد.
پس از مدتی به مترجمی و نویسندگی در روزنامه ارگان حزب کمونیست پرتغال مشغول شد.در دهۀ 1960 بروز تغییری در رهبریِ سیاسی پرتغال، او را وادار کرد که کارش را رها کند و دوباره به داستان نویسی روی بیاورد.
با انتشار کتاب «بالتازار و بلموندا» در سال 1982 و ترجمه آن به انگلیسی در سال 1988 شهرت به سراغ او آمد.
ژوزه ساراماگو در سال 1998 موفق شد با رمان مشهورش «كوري» جايزه نوبل ادبيات را به دست آورد.
سبک نوشتار او اغلب شامل جمله‌های بلند بود که گاه طول آنها به یک صفحه می‌رسید و به‌گونه‌ای منحصر به فرد از علائم سجاوندی فقط از نقطه و ویرگول استفاده می‌کرد داستان‌های ساراماگو سناریوهای فانتزی دارد و اکثرا با همدلی به شرایط انسانی، انزوا و زندگی شهری معاصر می‌پردازد. شخصیت‌های او همواره در کشمکش با نیازشان به ارتباط با سایرین و ایجاد ارتباط در جامعه و نیاز به خلوت و همچنین درک معنا و شأن خارج از ساختارهای سیاسی و اقتصادی هستند.
ساراماگو به دليل نوشتن كتاب «انجيل به روايت عيسي مسيح» خشم بسياري از نهادهاي ديني مسيحيت را درآورد تا آنجا كه اين كتاب توهيني به جامعه كاتوليك پرتغال خوانده شد. ساراماگو پس از آن به همراه همسر اسپانيايي‌‌اش به تبعيدي خودخواسته به لانساروت، جزيره‌اي آتشفشاني در جزاير قناري در اقيانوس اطلس رفت و تا آخر عمر در آنجا اقامت گزید.
ژوزه ساراماگو در 18 ژوئن 2010، در سن 87 سالگی، درگذشت.

آثار ژوزه ساراماگو:
دفتر یادداشت، سفر فیل، وقفه در مرگ، بینایی، همزاد، غار، دخمه، همۀ نام‌ها، کوری، انجیل به روایت عیسی مسیح، تاریخ محاصره لیسبون، بلم سنگی، سال مرگ ریکاردو ریس، بالتازار و بلموندا، مبانی نقاشی و خطاطی و...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه ژوزه ساراماگو