زندگینامه اسکار وایلد

اسکار وایلد

اسکار وایلد سال ۱۸۵۴م در شهر دوبلین ایرلند متولد شد.
پدرش سِر ویلیام وایلد، چشم‌پزشک و در زمینه باستان‌شناسی مشهور بود و مادرش با نام مستعار «اسپرانزا» از شاعران سرشناس زمان خود بود و کتابهای نویسندگان معروف فرانسه را ترجمه می کرد.
اسکار وایلد تحصیلات ابتدایی را در شمال ایرلند گذراند، سپس در کالج ترینیتی دوبلین و بعد از آن در آکسفورد به تحصیل پرداخت. وی در این دوران اولین شعرش«راونا» را به چاپ رسانید. 
وایلد در سال ۱۸۸۴ با خانم کنستانس لوید ازدواج کرد و صاحب دو فرزند پسر شد.
اسکار وایلد در آغاز چهل سالگی به اوج موفقیت‌هایش رسید. اما ناگهان ورق برمی‌گردد و مارکی کویینزبری، پدرِ آلفرد داگلاس از دوستان اسکار وایلد، به آزار و توهین وایلد می‌پردازد. وایلد هم از پدر او شکایت می‌کند. اما وایلد در سال ۱۸۹۵ متهم به همجنسگرایی و دو سال زندان می شود.
اسکار وایلد به زندان افتاده، رسوا می شود و دیگر در هیچ سالنی نمایش‌هایش اجرا نمی‌ شود.
او در سه ماه پایانی دوران حبس‌اش نامه‌ای طولانی به آلفرد داگلاس می نویسد که چند سال پس از مرگ‌اش با عنوان «از اعماق» منتشر شد.
وایلد در ۳۰ نوامبر ۱۹۰۰، پس از ابتلا به بیماری منانژیت که به علت عفونت گوش وی به وجود آمده بود در سن ۴۶ سالگی درگذشت و در پاریس به خاک سپرده شد.

آثار اسکار وایلد:
راونا، شاهزاده خوشبخت، پوچ‌گرایان، بلبل و گل سرخ(گل و بلبل)، روح کانترویل، دوشس پادووا، پسرستاره(فرزند ستارگان و رویای شاعر) ، بادبزن خانم ویندرمیر، غول خودخواه، زن بی‌اهمیت، پادشاه جوان، گربه سفید، خانه انار، ابوالهول، ماهیگیر و روح اش، شوهر مطلوب(شوهر دلخواه و زن بی اهميت)، سالومه، اهمیت ارنست بودن، تصویر دوریان گری، چکامه زندان ردینگ، از اعماق و...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه اسکار وایلد