زندگینامه ساموئل بکت

ساموئل بکت

ساموئل بکت سال ۱۹۰۶ م در دوبلین ایرلند متولد شد. بعد از گذراندن دوره ابتدایی، در رشته ادبیات و زبان فرانسه ادامه تحصیل داد و در سال ۱۹۲۷ با درجه کارشناسی فارغ‌التحصیل شد. در سال ۱۹۲۸ به پاریس رفت و به تدریس مشغول شد. در همان زمان با جیمز جویس شاعر و نویسنده معروف ایرلندی(نویسنده رمان معزوف اولیس) آشنا شد. جویس بارقه های استعداد را در ناصیه این جوان ایرلندی دید و به او اجازه داد تا در نوشتن و اصلاح آثارش کمک حالش باشد به خصوص اینکه بینایی اش وضع درستی نداشت و حضور گاه به گاه بکت کمک حالش بود.
اما این رابطه ادبی سرانجامی تراژیک پیدا کرد. دختر جویس عاشق بکت شده بود و این جوان کمروی عاشقِ ادبیات، علاقه ای به دختر جویس نداشت و با اینکه بکت رعایت شأن استاد را می کرد، اما کار به جایی رسید که حقیقت را برای او بازگو کرد که به مذاق دختر جویس خوش نیامد. بکت تصمیم گرفت با حفظ رابطه با استادش، فاصله دیدارها را طولانی‌تر کند کند اما در نهایت این جویس بود که تحت فشار همسر و دخترش با بکت قطع رابطه کرد.
بکت با نمایشنامۀ «در انتظار گودو» به شهرت جهانی رسید و در سال ۱۹۶۹ جایزه نوبل ادبیات را دریافت نمود.
ساموئل بکت در سال‌های آخر عمرش شاهد موفقیت چشمگیر نمایشنامه‌هایش بر روی صحنه‌ی تئاتر در سراسر جهان بود.او به فعالیت در عرصه کارگردانی تئاتر نیز پرداخت و سرانجام در سال ۱۹۸۹ چشم از جهان فروبست.

آثار ساموئل بکت:
هوروسکوپ، مورفی، وات، مالوی، چشم‌به‌راه گودو، نام‌ناپذیر، دست آخر، آخرین نوار کراپ، بازی، من نه، فاجعه، چی کجا، چرکنویس برای یک نمایشنامه،، آخر بازی، روزهای خوش، همهٔ افتادگان و...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه ساموئل بکت