زندگینامه ادگار آلن پو

ادگار آلن پو

ادگار آلن پو نویسنده و شاعر، سال ۱۸۰۹ در بوستون آمریکا به دنیا آمد.
زندگی شخصی آلن پو ، ترك خانواده توسط پدر و مرگ مادر در کودکی ، مشاجره و اختلافات با ناپدری، ترك تحصیل و فوت همسر که باعث غم و اندوه و تنگدستی وی در زندگی بود بر آثارش نیز اثر گذاشت.
آلن پو سال ۱۸۲۷ اولین کتاب شعرش با عنوان «تیمور لنگ و دیگر اشعار» را منتشر کرد.
پو یكی از پایه‌گذاران داستان پلیسی، تخیلی و وحشت شمرده می‌شود و بسیاری از آثار او شهرت جهانی دارند.
آلن پو برای اولین بار در داستان «جنایت در کوی غسالخانه» و سپس در داستانهای «راز ماری روژه» و «نامه ی دزدیده شده» از شخصیت کاراگاه «آگوست دوپن» استفاده کرد و این نخستین کاراگاه تخیلی در این سری از داستانهاست و نمونۀ اولیۀ کارآگاه های تخیلی دیگر مانند «شرلوک هلمز» و «هرکول پوآرو» و بسیاری از عناصر رایج ژانر جنایی بوده است.
هر ساله جایزه «ادگار آلن پو» توسط انجمن نویسندگان رازگون آمریکا (Mystery Writers of America) به افتخار ادگار آلن پو به بهترین آثار رازآلود منتشر شده اهدا می‌شود.

مرگ ادگار آلن پو هنوز هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. ۴ اکتبر ۱۸۴۹ وی را در حال مرگ و زندگی در پارک پیدا کردند و پس از چهار روز هذیان گویی در بیمارستان درگذشت.

آثار ادگار آلن پو:
تیمور لنگ و دیگر اشعار، اعراف، آنابل لی، سوسک طلایی، کلاغ، گربه سیاه، داستان‌های شگفت‌انگیز، قلب رازگو، زنده به گور، برنیس، زنگ‌ها، شهری در دریا، بشکه آمونتیلادو، زوال خاندان، آشر، ال‌دورادو، قصر جن زده، قورباغه، لیژیا، مرد توده، نقاب مرگ سرخ، قتل در خیابان مورگ، لنور، غراب، اولالوم، مغاک و آونگ، شب هزار و دوم شهرزاد، به هلن، جنایت در کوی غسالخانه، سای، نامه ی دزدیده شده

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه ادگار آلن پو