زندگینامه اورهان پاموک

اورهان پاموک

اورهان پاموک (فرید اورخان پاموک) سال 1952 در استانبول ترکیه به دنيا آمد.
اورهان پاموک در خانواده‌ای ثروتمند و پرجمعیت متولد شد. پس از گذراندن دوره متوسطه به تحصيل در رشتهٔ معماری در دانشکدهٔ فنی استانبول پرداخت، اما اين رشته را نيمه‌تمام رها کرد. او سپس در دانشگاه استانبول در رشته روزنامه‌نگاری به تحصیل پرداخت و فارغ‌التحصیل شد.
پاموک از سال 1974 نویسندگی را پیشۀ خود ساخت. نخستین رمانش با عنوان «جودت بیگ و پسرانش» در سال 1979 برندۀ جایزۀ بهترین رمان انتشارات ملیت شد و در سال 1982 جایزۀ رمان اورهان کمال را هم نصیب وی کرد.
دومین رمان اورهان پاموک تحت عنوان «خانۀ خاموش» یک سال پس از انتشار، جایزه رمان مادارالی را بُرد. و پس از انتشار رمان «قلعۀ سفید» اورهان پاموک به شهرت جهانی دست یافت.
اورهان در سال ۱۹۸۲ ازدواج کرد و پس از انتشار رمان قلعه سفید کرسی تدریس ادبیات داستانی را در دانشگاه کلمبیا پذیرفت و به همراه همسرش از ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۸ مقیم نیویورک شد.
بعد از انتشار رمان «نام من سرخ» در سال 1998 به اوج شهرت رسید و این کتاب انبوهی از جوایز ادبی در کشورهای مختلف را برایش به ارمغان آورد.
جایزه صلح کتاب‌فروشان آلمان در سال ۲۰۰۵ و جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۶ به اورهان پاموک اعطا شده است.
پاموک اکنون به اتفاق خانواده اش مقیم استانبول است.

آثار اورهان پاموک:
جودت بیک و پسران، قلعه سفید، زندگی نو، نام من سرخ، چهره پنهان، استانبول: شهر و خاطره‌ها، کتاب سیاه، چیز غریبی در سرم، زنی با موهای قرمز و...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه اورهان پاموک