زندگینامۀ یوجین اونیل

یوجین اونیل

یوجین گِلَدِستون اونیل سال ۱۸۸۸ در نیویورک به دنیا آمد.
پدر یوجین هنرپیشه سیار بود و در شهر های مختلف آمریکا به اجرای نمایش می پرداخت. به دلیل شغل پدر او را در هفت سالگی به مدرسۀ شبانه‌روزی سپردند. در هجده‌سالگی وارد دانشگاه پرینستون شد اما بعد از یک سال، تحصیل را رها کرد.
سال ۱۹۰۹ در تلاشی بی‌ثمر برای جست‌و‌جوی طلا به آمریکای مرکزی سفر کرد. سپس به آرژانتین رفت و در سفرهای دریایی از بوئنوس آیرس به افریقای جنوبی در یک کشتی حمل حیوانات مشغول کار شد. بعد از بازگشت به آرژانتین عازم نیویورک شد و سپس در خطوط دریایی امریکا مشغول کار شد و به ساوتهمتن انگلستان سفرکرد.
اونیل برای مدتی گزارشگر روزنامه‌ٔ محلی نیولندن تلگراف شد و بعد از ابتلا به بیماری سل کار روزنامه‌نگاری را رها کرد.
پس از ترخیص از بیمارستان سال ۱۹۱۵به مدت یکسال در کارگاه نمایشنامه‌نویسی «جرج پییرس بیکر» سوئدی شرکت کرد و بعد از پایان کلاسها شروع به نوشتن کرد و شش نمایشنامه‌ٔ تک‌پرده‌ای نوشت و آنها را در یک جلد به چاپ رساند.
چندین بار جایزه پولیتزر به اونیل اعطا شد و در سال ۱۹۳۶ به دلیل نمایشنامه‌های غنی‌اش به ویژه اثر «سیر دراز روز در شب» جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد.
اونیل سه بار ازدواج کرد و دخترش اونا اونیل همسر چارلی چاپلین بود.
یوجین اونیل در ۲۷ نوامبر ۱۹۵۳ میلادی در شصت و پنج سالگی درگذشت.

آثار یوجین اونیل:
امپراتور جونز، آن سوی افق، آنا کریستی، گوریل پشمالو، فواره، خدای بزرگ براون، الکترا سوگوار می‌شود(عزا برازنده الکتراست)، روزهای بی پایان، هوس زیر درختان نارون، سفری طولانی از روز به شب(سیر دراز روز در شب)، نخستین آدم، مرد یخین می‌آید، متفاوت، پیش از صبحانه، دینامو، لازاروس خندید، اخطار، بی دقتی،آه بی‌پایان و...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامۀ یوجین اونیل