زندگینامه او. هنری

اُ. هنری

«ویلیام سیدنی پورتر» با نام مستعار او. هنری سپتامبر ۱۸۶۲ در ایالت کارولینای شمالی، شهر گرینزبورو به دنیا آمد.
در سه‌سالگی مادرش را بر اثر بیماری سل از دست داد و به همراه پدرش «آلگرنون سیدنی پورتر» که فیزیکدان بود به خانه مادربزرگ پدری‌اش نقل مکان کردند. ویلیام پورتر از کودکی همواره در حال مطالعه بود و با اینکه یک خوانندۀ سیری ناپذیر بود، در پانزده سالگی تحصیل را رها کرد و در یک داروخانه مشغول کار شد.
پورتر در ۱۸۸۲ به تگزاس رفت و به مدت دو سال در یک دامپروری مشغول کار شد. در سال ۱۸۸۷ ازدواج کرد و در همان سال به عنوان نقشه‌کش در اداره ثبت املاک عمومی تگزاس شروع به کار کرد.
سال ۱۸۹۴ به نوشتن یک داستان فکاهی دنباله دار به عنوان «خانه به دوش» پرداخت. و زمانی که انتشار فکاهی هفته ای متوقف شد به «هوستون پست» پیوست و همزمان در اولین بانک ملی شهر اوستین، استخدام شد. او در سال ۱۸۹۴ متهم به اختلاس شد و روز قبل از محاکمه در ژوئیه ۱۸۹۶، به کشور هندوراس گریخت.
بعد از اطلاع از بیماری همسرش در فوریه ۱۸۹۷ به اوستین بازگشت و خود را به دادگاه تسلیم کرد و با گذاردن وثیقه موقتاً آزاد شد.
همسرش «آتول اِستِس» در ۲۵ ژوئیه ۱۸۹۷ فوت کرد. و پورتر به اتهام اختلاس، مجرم شناخته شد و به پنج سال زندان محکوم گردید.
در زندان، به نوشتن و انتشار داستانهای کوتاه با نام‌های مستعار پرداخت که «اُ. هنری» معروف‌ترین این نام‌ها بود. پورتر در پس از گذراندن سه سال از محکومیتش، به دلیل خوش‌رفتاری در زندان، آزاد شد و زندگی دوباره خود را با دخترش مارگارت در شهر پیتسبورگ ایالت پنسیلوانیا آغاز کرد، سپس به نیویورک نقل مکان کرد و مشغول نگارش داستانهای هفتگی برای «نیویورک ورلد» و دیگر مجلات شد. فعال‌ترین دوره نویسندگی او.هنری بعد از سکونت در نیویورک آغاز گردید.
او.هنری در سال ۱۹۰۷ با سارا لیدسی کولمن ازدواج کرد. اما با وجود موفقیت کتاب‌هایش، به میخوارگی روی آورد و همسرش در سال ۱۹۰۹ او را ترک کرد.
او.هنری در ۵ ژوئن ۱۹۱۰ چشم از جهان فروبست و در شهر آشویلِ ایالت کارولینای شمالی به خاک سپرده شد.

آثار او.هنری:
نان زنان افسونگر، ستاره و عقاب، آخرین خنیاگر، آخرين برگ، اختیارات، قلب مغرب، آواز شهر، راه‌های سرنوشت، چرخ و فلک، پز عالی و...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه او. هنری