زندگینامه موریس مترلینگ

موریس مترلینگ

موریس مترلینگ نویسنده ،شاعر، نمايشنامه نویس، فیلسوف و محقق بزرگ بلژیکی در سال ۱۸۶۲ در شهر گنت در ایالت فلاماند متولد شد. زبان آلمانی و فرانسه را در خانواده فراگرفت و در مدرسه زبان لاتینی آموخت و تحصیلات خود را در رشته حقوق به پایان رسانید. مترلینک در بلژیک به شغل وکالت پرداخت و ابتدا به نوشتن نمایش‌نامه و سپس به نویسندگی روی آورد. او زبان انگلیسی را نیز آموخت. مترلینک پس از چندی به فلسفه گرایش پیدا کرد و به نوشتن کتب فلسفی اقدام کرد.موریس مترلینک در سال‌های پایان زندگی، دچار اختلال حواس شد و در یک بیمارستان روانی ویژه در آمریکا بسر برد. وی در تاریخ ۱۹۴۹ میلادی در اثر سکتهٔ قلبی درگذشت.

مترلینگ در سال ۱۹۱۱، جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد.
کودکی و نوجوانی مترلينگ در "گنت" و اطراف آن گذشت. او در خانه‌ای در "پپرشترات" واقع در بخش قديمی شهر، نزديک کليسای جامع سن باوون متولد شد... مترلينگ دانش آموز بدی نبود، اما در انشای فرانسه استعداد فوق العاده‌ای داشت.... خيلی زود فهميد که جهنم و دوزخی در کار نيست و ترسش ريخت و اين را مديون شک‌گرايی آشکار پدرش مي‌دانست در حالی که پدران يسوعی مي‌خواستند به زور اين چيزها را در مغزش فرو کنند... به رغم آن همه مقاومت در برابر تعاليم معنوی پدران يسوعی باز هم نمي‌توان گفت که مترلينگ کاملا از تاثير آن‌ها در امان بود. فضای ياس‌آور کولژسنت ـ بارب و دلمشغولی به مرگ و عذاب الهی، نيز شهر مرده و بي‌روح آن سوی ديوارهای کوثر، بي‌شک در بيمارگونی نمايش‌نامه‌های اوليهٔ وی و دلبستگی ديرينش به هستی بشر و پايان آن نقش به سزايی داشته است..."

مترلينگ در ابتدا نويسنده تئاتر بود و بعد از آن شروع به نوشتن كتابهاي فلسفي نمود. و اين كتابها به راستي در جهان علم و ادب، غوغا به پا كردند.برخي از كتابهاي مترلينگ در زمان حياتش، تنها در فرانسه بيش از يكصد و پنجاه بار تجديد چاپ شد.

آثار موريس مترلينگ:
اشرف مخلوقات - عقل و سرنوشت - زندگي زنبور عسل - معبد ويرا - دو باغ هوش گلها - مرگ - بقاياي جنگ - صاحبخانه ناشناس - جاده هاي كوهستاني - راز بزرگ - زندگي موريانه - زندگي فضا - عرصه فرشتگان - زندگي مورچه - ساعت ريگي - سايه بالها - قانون بزرگ - قبل از سكوت بزرگ - گنجينه فقرا - دروازه بزرگ

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه موریس مترلینگ