زندگینامه میلان کوندرا

ميلان كوندرا

ميلان كوندرا، آوريل ۱۹۲۹ در شهر برنو چكسلواكي به دنيا آمد.کوندارا شاعر و رمان نویس است.وی از سال ۱۹۷۵ در فرانسه زندگی می‌کند و از سال ۱۹۸۱ یک شهروند فرانسوی شده‌است.

ميلان كوندرا اولين اشعار خود را در دوران دبيرستان سرود كه انتشار آنها در همان زمان تشويق وتحسين همگان را برانگيخت. وي سال ۱۹۴۸ ديپلم خود را گرفت.و تحصیلات خود را در دانشگاه «چارلز» شهر «پراگ» ادامه داد.
پس از پايان تحصيلاتش مدتي به عنوان دستيار و سپس به عنوان استاد دانشكده فيلم آكادمي هنرهاي نمايشي پراگ مشغول به كار شد و در همان زمان اشعار، مقالات و نمايشنامه هاي خود را منتشر مي ساخت.در سال ۱۹۴۸ همچون بسياري روشنفكران آن زمان باعلاقه به حزب كمونيست پيوست. و در سال ۱۹۵۰ به خاطر تمايلات فردگرايانه از اين حزب اخراج شد. اما بار ديگر از ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۰ به اين حزب پيوست.
سال ۱۹۵۳ اولين كتابش را كه مجموعه شعري تحت عنوان «انسان، باغ بزرگ» بود منتشر کرد .كوندرا بعداز انتشار مجموعه سه قسمتي اشعارش تحت عنوان «عشقهاي خنده دار» شناخته شد. آخرين مجموعه شعرش با عنوان «تك گويي»، سال ۱۹۵۷ و با شروع امواج آزادي خواهي در كشورش چاپ مي شود.
وی پس از آن ديگر مجموعه شعري چاپ نمي كند و به نوشتن رمان روي مي آورد چرا كه «تك گويي» هم مانند «عشقهاي خنده دار» مورد تهاجم اعضاي حزب واقع شد و تا ۸سال بعد اجازه تجديد چاپ نيافت. «عشقهاي خنده دار» سعي در نشان دادن روي ديگر مناسبات ويرانه عاشقانه در جامعه اي متلاطم دارد و به فردگرايي متهم مي شود.از ۱۹۵۸ نوشتن رمان هاي كوتاه را شروع كرد.
وي در سال ۱۹۶۱، نمايشنامه «مالكان كليدها» را مي نويسد كه از ترس و وحشت حاكم برجامعه آن روز سخن مي گويد و مورد استقبال مردم قرار مي گيرد.
نخستين رمان كوندرا، «شوخي»، كه در فرانسه چاپ شد، شهرت جهاني براي او به ارمغان آورد. «شوخي» درسال ۱۹۶۷، منتشر و كوندرا در آن به تقبيح ارزشهاي حاكم برجامعه مي پردازد.
در سال ۱۹۶۸ و پس از اشغال چكسلواكي توسط نيروهاي شوروي، انتشار و عرضه كتابهاي اين داستان نويس در تمام كتابخانه ها ممنوع مي شود. ضمناً حق فعاليتهاي مطبوعاتي نيز از او گرفته مي شود و سال ۱۹۶۹ از دانشكده سينما هم اخراج مي شود.
رمان «زندگي جاي ديگر است» در سال ۱۹۷۳ در فرانسه منتشر مي شود كه پس از چاپ اين رمان و مشكلاتي كه درخصوص همين كتاب برايش ايجاد مي شود به فرانسه مهاجرت مي كند.
رمان هاي «والس خداحافظي»، «كتاب خنده و فراموشي»، «بار هستي»، «جاودانگي »، «هويت» و «جهالت» را كوندرا در دوران تبعيد نوشته است. كتاب «هنر رمان» هم اولين كتاب وي به زبان فرانسه است.

کتابهای میلان كوندرا:
بار هستی ، هویت ، آهستگی ،جهالت ، کتاب خنده و فراموشی ، عشق های خنده دار ،جاودانگی ،هنر رمان و ...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه میلان کوندرا