زندگینامه آلن رب گری یه

آلن رب گری یه

آلن رُب-گریه سال ۱۹۲۲در شهر بندری برست فرانسه به دنیا آمد.
سال ۱۹۵۲ رمان «پاك كن ها» را به چاپ رسانید. این رمان پلیسی مورد توجه منتقدان فرانسوی قرار گرفت. سال ۱۹۵۵، رمان «چشم چران» را به چاپ رسانید که با استقبال و انتقادات بسیاری روبه‌رو شد.
رب گری‌یه سال ۱۹۵۵ مدیر ادبی انتشارات مینویی شد. و در گفتگویی که با عنوان «رمان نو یک مکتب نبود» به چاپ شده است، می‌گوید: « نویسندگان رمان نو سال‌ها بود که می‌نوشتند تا من آن‌ها را در انتشارات مینویی گرد هم آوردم. با این وصف «رمان نو» به هیچ وجه یک مکتب نبود. هر کسی روی کتاب خودش کار می‌کرد؛ ولی از آن‌جا که این گروه وجود داشت، هریک از ما می‌کوشید در راه خود تا آن‌جا که امکان دارد پیش برود»
رب گری‌یه سال ۱۹۵۷ رمان «حسادت» باعث شهرت آلن رب گری یه شد و او را به یکی از مهم‌ترین چهره‌های ادبی و هنری رمان نو تبدیل کرد و سال ۱۹۶۴جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز برای فیلمنامه «سال گذشته در مارین باد» به رب گری‌یه اهدا شد.

آثار آلن رب گری یه:
پاك كن ها، جام شكسته، سال گذشته در مارین باد، جن (حفره ای قرمز میان سنگ فرش های از هم جدا شده )، طرحی برای انقلاب در نیویورک، فیلم‌نامه ماندگار، وعده گاه ، خاطرات مثلث طلایی، شاهد، در هزار تو، ژلوزی و...

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه آلن رب گری یه