زندگینامه جورج اورول

جورج اورول

«اریک آرتور بلر» با نام مستعار جُورج اوروِل در ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ در هندوستان زاده شد.
پدرش کارمند جزء امپراطوری انگلیس در هند بود و مادرش تباری فرانسوی داشت. وی پس از پایان تحصیلات دبیرستانی شغل پدر را اختیار کرد و به خدمت پلیس برمه (کشوری که در آن زمان از مستعمرات بریتانیا بود) در آمد. جرج اورال در مدت اشغال به کار دولتی در دستگاه حکومت کارمندی برجسته بشمار می آمد، اما به تدریج مشاهده اختلاف طبقاتی و استشمار مردم بومی و رفتار تبعیض آمیز و غیرانسانی مأموران، در سال 1928 شغل دولتی را یکباره به کنار گذاشت و به فرانسه رفت.
اورول برای امرار معاش در پاریس به ظرفشویی در هتلها و رستورانها پرداخت. سپس بعد از مدتی برای یافتن کار مناسب به لندن رفت، اورال تا زمان یافتن شغل جدید، مدت زمانی را در نوانخانه ها، اجتماع بینوایان و آوارگان لندن سپری کرد. جرج اورول تجربیات و خاطراتش از فقر و خانه بدوشی در فرانسه و انگلیس را در کتاب «آس و پاس‌ها» در ۱۹۳۳ به چاپ رسانید.
اورول در دهه ۱۹۳۰ برای جنگ علیه ژنرال فرانکو به اسپانیا رفت و در این جنگ مجروح شد. وی با انتشار رمان «قلعهٔ حیوانات» در سال ۱۹۴۵ میلادی به شهرت رسید.
اورال کتاب مشهور «۱۹۸۴» را در سال ۱۹۴۸ منتشر کرد و هفت ماه پس از چاپِ این کتاب، در ۲۰ ژانویه ۱۹۵۰ به مرض سل درگذشت.

آثار جرج اورول: آس و پاس‌ها، روزهای برمه، دختر کشیش، همه جا پای پول در میان است، جاده به‌سوی اسکله ویگان، هوای تازه، درود بر کاتالونیا، قلعه حیوانات، ۱۹۸۴

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی زندگینامه زندگینامه نویسندگان زندگینامه جورج اورول