چارلز دیکنز

چارلز دیکنز

چارلز دیکنز سال ۱۸۱۲ در لندپورت انگلستان بدنیا آمد. پدرش تا حدودی ثروتمند بود و او را به مدرسه‌ خصوصی «ویلیام گیلز‌» فرستاد. اما این دوران رفاه ناگهان به سر آمدو پدرش ورشکست شد و سرانجام به علت بدهی، در زندان بدهکاران لندن، «‌مارشالسی‌»، زندانی شد.
به همین دلیل دیکنز ۱۲ ساله برای تأمین معاش خانواده مجبور به کار شد و بالاخره بعد از آزادی پدر از زندان توانست به مدرسه بازگردد.
دیکنز سال 1827 در سن 17 سالگی به عنوان تند‌نویس در دادگاه مشغول به کار شد و در سال 1834‌، حرفه‌ روزنامه‌نگاری را در پیش گرفت‌. او از بحث‌های مجلس گزارش تهیه می‌کرد و با سفر به تمام نقاط کشور، پیکار‌های انتخاباتی را پوشش می داد‌. دیکنز سپس به نوشتن داستانهای سریالی پرداخت. بیشتر داستان‌های معروفش مانند الیور تویست به صورت داستان‌های سریالی در روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها منتشر می‌شد و بعدها به صورت کتاب جمع‌آوری شدند.
چارلز دیکنز در سال ۱۸۳۶ با «کاترین تامپسون هوگارتس» ازدواج کرد.
دیکنز در طول زندگی خویش، محبوبیت جهانی بسیاری کسب کرد و از آثارش می‌توان دیوید کاپرفیلد، آرزوهای بزرگ، الیور تویست و داستان دو شهر را نام برد.
چارلز دیکنز ۹ ژوئن ۱۸۷۰ بر اثر سکته قلبی پشم از جهان فرو بست.
آثار چارلز دیکنز:
آقای پیکویک، الیور تویست، نیکلاس نیکلبی، دکان کهنه شگفت، بارنابی روج ، سرود کریسمس، مارتین چوزلویت، دامبی و پسر، دیوید کاپرفیلد، خانه غمزده، دوران مشقت، دوریت کوچک، داستان دو شه، آرزوهای بزرگ، دوست مشترکمان، عبور ممنوع، اسرار ادوین درود و...